נשות מד

 • שם בעברית:  נשות מד
 • שם באנגלית:  Mudd's Women
 • עונה:  1
 • מספור הפקה:  4
 • מספור שידור:  6
 • ציון:  3
 • תקציר חוות דעת:  פרק שוביניסטי ומרגיז מאוד
 • המלצה:  לא חובה
 • קישור לפוסט בדף הפייסבוק

האנטרפרייז פוגשת ספינת ארץ לא מזוהה שלא מגיבה לקריאות ומתחילה לברוח. מנועי הספינה מתחממים ובנסיון להציל אותה מפגיעת אסטרואידים, האנטרפרייז עוטפת אותה במגן ומאמצת מדי את מנועיה שלה. המנורה האדומה שוב מהבהבת ומצפצפת. גבישי הדיליתיום של האנטרפרייז נשרפים אחד אחד, וברגע האחרון הם מצליחים לשגר אליהם מתוך החללית הקטנה גבר ושלוש בחורות. הבנות מהממות באופן מיוחד. כל כך מהממות עד שכל הגברים בחללית, אפילו ספוק, נופלים שדודים לרגליהן.

וכך נפתח אחד הפרקים הכי שוביניסטים לדעתי בסדרה.
נשות מד משתגרות לאנטרפרייז
הארי מד הוא פושע קטן, שלוקח את שלוש היפהפיות להתחתן. קירק עושה לו שימוע פלילי על כך שנמלט מספינה צבאית של הפדרציה וגרם לנזק למנועיה. במקביל, האנטרפרייז עושה דרכה לכוכב לכת בו חיים שלושה כורי דיליתיום כדי לקנות מהם גבישים חליפיים לאלה שנשרפו, לפני שגם האחרון ישרף וידון את כל שוכני החללית למוות. היפהפיות מפלרטטות עם כל גבר שזז ומשיגות שפע של מידע וחפצים. הארי מד בנסיון להציל את עצמו מהליכה לכלא, מתקשר עם הכורים ומציע להם לבקש את היפהפיות וביטול האישומים נגדו תמורת הגבישים. את היפהפיות הוא משכנע להסכים לעסקה כשהוא מתאר להן כמה כסף עתידים הכורים לעשות מהגבישים. עם זאת, אחת מהן, איב, מתאהבת בקירק ולא כל כך מאושרת מהחתונה הצפויה עם זר גמור. כמו כן הסוד האפל של הבנות מעיק עליה – הן בכלל לא יפהפיות. הן מכוערות שנראות יפה רק בזכות סם לא חוקי שהארי נותן להן, סם אותו עליהן ליטול בקביעות.

 

הפרק הזה מרגיז. בתחילה עולה הרושם ששלוש הבנות ניחנו בכוח כישוף. כל הגברים ללא יוצא מהכלל פשוט נמרחים למראיהן, מתחילים להזיל ריר, מאבדים את שיקול דעתם. זה באמת עובד על כל הגברים, ואם לוקחים בחשבון שכעשרה אחוזים מהאוכלוסיה הם הומוסקסואלים, זה עובד גם עליהם. אפילו קירק שמתאמץ בכל כוחו להתנגד להשפעה מפני שהוא הקפטן וכל זה לא מצליח לחלוטין. היחיד בעצם שחסין להשפעה שלהן הוא הארי עצמו שמשמש עבורן כדמות אב. חיכיתי לראות מה גורם לכך. האם יש להן כוחות נפשיים כמו שראינו בפרק 2? האם להארי יש כוחות כאלה? אולי הן חייזריות במסווה? אולי הן מסתובבות עם תרסיס פרומונים? אבל לא, זה סם. סם שמשפיע אך ורק על הנוטל אותו.

הפרק הזה הוא אחד הפרקים שהוצעו לפיילוט השני לאחר "הכלוב". למרבה המזל, הוא לא נבחר להפקה כפיילוט.

המשך הניתוח, לאחר סוף התיאור והספוילרים, שמגיעים ממש עכשיו!

קירק לא נלהב להענות לדרישת הכורים, אך אין לו שום אפשרות אחרת להשיג גבישי דיליתיום. הוא נכנע. קירק והבנות יורדים לכוכב. איב מדוכאת ולא מעוניינת לפלרטט עם הכורה שהיא אמורה להתחתן איתו. הכורים מתחילים לריב על שתי הבנות הנותרות ואיב בורחת לאטמוספירה הסוערת של הכוכב. קירק חוזר לאנטרפרייז כדי לחפש אותה בעזרת המכשירים והכורה מחרף את נפשו ומחפש אותה בחוץ. הוא מחזיר אותה הביתה, שם הוא מגלה שהשפעת הסם חלפה והיא כבר לא יפה. קירק בינתיים גילה על הסם ומביא את הארי כדי לספר לכורה שהוא רומה. איב מתוודאת על הכל. כשהכורה כועס ואומר שהבטיחו לו בת זוג, היא כועסת ואומרת שהוא לא חיפש בת זוג אלא יפהפיה תוצר סם. היא נוטלת את הסם שוב כדי להדגים לו, ומתיישבת בחיקו כשהיא יפהפיה שוב. קירק מספר להם שהוא החליף את הסם הלא חוקי בפלצבו, ובעצם הביטחון העצמי של איב הספיק כדי להפוך אותה ליפה. הכורה משנה את דעתו, האנטרפרייז מקבלת את הגבישים ומשאירה אחריה זוג מאושר (בתקווה שגם השניים האחרים הסתדרו עם המכוערות שלהם).

לכאורה הפרק מעביר מסר שיופי חיצוני הוא רק שקר, ומה שחשוב זה מה שיש בפנים. ולראיה, מספיק שאיב חשבה שהיא נטלה את הסם כדי שהיא תשנה את הבעתה ויציבתה ותהפוך להיות היפהפיה הסקסית שהיא כל כך רוצה להיות. וגם הכורה, ברגע שהבין שיש לבחורה עוצמה פנימית, גילה בה עניין גדול. בפועל יש לנו סיפור על שלוש בנות תלותיות וכמעט חסרות ישע, שמשאת נפשן בחיים היא להתחתן עם אנשים עשירים, והן אפילו יקחו סם לא חוקי בשביל זה. אפילו לא בשביל לפתח קריירה של דוגמנית או שחקנית קולנוע, אלא רק כדי להתחתן עם איש עשיר, אפילו אם זה על כוכב לכת נידח שגרים עליו רק שלושה אנשים בתנאים די מזעזעים לא רק יחסית למאה העשרים ושלוש אלא גם יחסית לשנות הששים. הרעיון שהן יחזרו להיות מכוערות גורם להן לאימה גדולה. הן אפילו לא עוברות במהלך הפרק איזשהו תהליך של הכרת ערך עצמן ללא הסם. שיא ההתפתחות הוא ההבנה שיש להן את הכוח הפנימי כדי להראות יפות, והפרק אומר בעצם שאם מישהי מכוערת זו אשמתה הבלעדית כי היא לא חזקה מספיק כדי להפוך את עצמה ליפה. והוא גם מחזק את התפיסה לפיה משאת נפשה של כל אשה היא למצוא גבר שיאהב אותה. היא אפילו לא חייבת לאהוב אותו, העיקר שהוא יאהב אותה ויפרנס אותה, ואז היא תהיה מאושרת, כי השיגה את מטרתה בחיים.

דברים לשים לב אליהם בפרק:

 • רוג'ר כרמל שמשחק את מד עושה תפקיד נפלא.
 • בעולם שבו יש ספינות חלל, מחשבים, ביולוגיה חייזרית, פיתוחים מדהימים ברפואה – אין ניתוחים פלסטיים פשוטים ואפילו זולים כדי להפוך את המכוערות ליפות בלי סם? אם המראה שלהן כל כך נורא בעיניהן, למה הן היו צריכות לחכות להארי מד?
 • הסם לא חוקי, אבל לא באמת מוסבר מה הבעיה איתו.
 • כשאיב בסוף נוטלת את הפלצבו ומסתובבת שוב יפה, גם השער שלה משתנה והתסרוקת משתפרת. וואו, הייתי שמחה לכוח פנימי כל כך יעיל שיכול לגרום לשער שלי להסתדר מעצמו. למעשה, הייתי שמחה גם לסם שיכול לעשות דבר כזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *