תמרון הקורבומייט

 • שם בעברית:  תמרון הקורבומייט
 • שם באנגלית:  The Corbomite Maneuver
 • עונה:  1
 • מספור הפקה:  3
 • מספור שידור:  10
 • ציון:  3
 • תקציר חוות דעת:  דיאלוגים לא רעים וקצת הומור בפרק מגוחך וחלש
 • המלצה:  לא חובה
 • קישור לפוסט בדף הפייסבוק

שני ההגאים מהפרק הקודם נהרגו, ועכשיו יש לנו ליד ההגה את סולו! יחד איתו קצין צעיר בשם ביילי. ויש את אוהורה בעמדת הקשר וספוק חזר ללבוש כחול אחרי שבפרק הקודם לבש זהב. גם המדים הם כבר המדים הקבועים של הסדרה, מה שמעלה את התהיה למה מדי ב' על האנטרפרייז לנשים כוללים חצאיות מיני. מילא מדי א', אבל ב'?
ואלה מדי ב'. יש כמה פרקים שהם לובשים מדי א', הם נראים פחות פיג'מה ויותר מדים.

 

מנורה אדומה מהבהבת כי משהו מתקרב לחללית, משהו שנראה כמו כרית מרובעת זורחת ומסתובבת. הצוות מבוהל. פסקול תזזיתי כדי להמחיש לקהל שהכרית הזאת ממש מסוכנת. ספוק שאחראי על הגשר מורה לסולו לתמרן מסביב לכרית. הכרית נסחפת לצידו הימני של המסך כי האנטרפרייז עוקפת אותה משמאל. עכשיו לא רואים את הכרית. כולם במתח.
אין לחללית הזאת מצלמות צד? כאילו, באמת? זה צולם בשנות השישים, למכוניות כבר היו מראות כדי לראות מה קורה בצד! הפסקול עדיין תזזיתי ומאיים כדי להמחיש לנו שהסכנה לא חלפה.
ואכן, הכרית מופיעה מימין וחוזרת לחסום את דרכה של האנטרפרייז. ספוק מורה לעצור ולהפעיל אזעקה. קפטן קירק מוזעק לגשר.

כרית בחלל!פתיח. הקריינות המוכרת של קפטן קירק על רקע הכוכבים נשמעת לראשונה, אלה מסעותיה של ספינת החלל אנטרפרייז, במשימתה בת חמש השנים לגלות עולמות חדשים וכו'. זו כבר הסדרה המוכרת לנו.

 

בזמן האזעקה קפטן קירק במרפאה בבדיקה שגרתית. נטול חולצה כמובן. ויש לנו את ד"ר מקוי! הצוות הקבוע כמעט שלם.
קירק ממהר אל הגשר בלי ללבוש את החולצה ועם הנעליים בידיים. איזה גבר! הוא מברר עם ספוק שאין כרגע לחץ אמיתי, ומחליט להחליף בגדים קודם.
על הגשר ביילי מתנצל על ההתרגשות שלו ומסביר שהוא מוצף אדרנלין. ספוק אומר לו שזה נשמע לא נוח וממליץ לו להסיר את המטרד. אוקי, זה היה מצחיק!
המנורה עדיין מהבהבת ומשמיעה צפצופים מעצבנים. כנראה הם לא ישימו לב שהכרית ישר מולם בלעדיה. סקוטי לבוש בחולצה אדומה. דברים מתחילים בהחלט להראות נורמלי.

 

קירק מצליח להפטר מהכרית שחסמה אותם ולהשמיד אותה באמצעות תרגיל קצת מסוכן. הספינה מזדעזעת וכולם עפים מהכסאות ובמסדרונות. חבל שאין להם חגורות בטיחות (תודה לרשימת הקלישאות). וחבל שהכבידה המלאכותית לא זזה עם הספינה כדי שהם לא יעופו.
קירק הגבר גבר מחליט להמשיך קדימה למרות שהם לא יודעים מה המקור של הכרית. ביילי מתפעל את לוח הבקרה שנפגע תוך כדי כך שטכנאי מבצע בו הלחמות. תרגיל יפה.
במגורים ג'ניס, המזכירה-דיילת (דרגת היומן המעורפלת שיש בצבא האמריקאי) של קירק מביאה לו אוכל. יש לה תסרוקת גבוהה מגוחכת שבטח לוקח לה שעה להקים כל בוקר. היא על ספינת חלל. מה היה רע בתסרוקות של הפרק הקודם?
קירק מקטר למקוי על כך שיש לו מזכירה אשה, כי האשה הכי חשובה לדאוג לה היא האנטרפרייז. זה לא היה עובר בימינו מסך!

 

להבדיל מהפרק הקודם, כאן לא הרגשתי באיזה נסיון אמיתי להעביר מסר. יש דינמיקות לא רעות בקרב הצוות. ויכוחים בעשר הדקות בהן נדמה להם שהם הולכים למות. ירידות על האנושיות למחצה של ספוק מצד הצוות וירידות בחזרה של ספוק על הרגשות של בני האדם. יש את הקלישאה של "אם זה מכוער ומעוות הוא בטוח רע, ואם זה קטן ומתוק הוא בטוח טוב".
יש הכרות טובה עם ד"ר מקוי ועם ג'ניס.
מזל שהיה קצת הומור לא רע באמצע כדי להציל את זה. בסך הכל פרק חלש. יש בהמשך פרקים יותר טובים.

המשך וספוילרים

בינתיים מופיע כדור במקום הכרית. הוא הרבה יותר גדול ומאיים, למרות שנראה כמו אוסף קישוטי חג מולד. הפסקול חוזר כדי להרתיע אותנו, למקרה שאווירת חג המולד לא מתאימה. זה נהיה ממש גדול כמעט כמו כוכב המוות. טוב שקירק לא יכול היה להכיר אותו, אחרת הוא היה עוד יותר מפחד! המכשירים אפילו לא מצליחים למדוד את המסה שלו. (ברצינות?) ביילי אומר שזה מרוחק 5000 מטרים ועדיין ממלא את המסך. אוקי, חמישה קילומטר זה לא כל כך הרבה בקנה מידה חללי. זה אפילו לא מרחק חניה!
ביילי בשוק ולא ממלא הוראות. סולו משתלט על העמדה שלו. קירק מנסה לדבר אל הספינה.
קול מאיים עונה לו ואומר שהוא ביילוק. הוא מעליב את האנטרפרייז ואומר שהוא שוקל להשמיד אותה בגלל השמדת הכרית קודם. קירק מנסה להסביר וביילוק מתעצבן. הוא אומר שישמיד את האנטרפרייז בתוך עשר דקות.
המשא ומתן עם ביילוק נכשל. על המסך מופיע יצור מפחיד למראה, קצת בובתי, עם פנים אנושיות מעוותות שטוען שהוא ביילוק. הצוות מבועת. ביילי מאבד את עשתונותיו. ביילוק מסרב לבטל את התוכנית להשמיד את האנטרפרייז.

ביילוק המאיים על האנטרפרייז
בייאושו קירק מנסה טריק אחרון ומספר לביילוק שיש בספינה חומר בשם קורבומייט, שאם יתפוצץ הוא ישמיד גם את ספינת האויב.
ביילוק מחליט לבטל את התוכנית ושולח ספינה קטנה ללוות את האנטרפרייז רחוק מהאיזור, למקום שבו יוכלו לפרוק אותה מצוותה ולהשמיד אותה בצורה בטוחה.
הספינה הקטנה גוררת את האנטרפרייז. האנטרפרייז מנסה להתחמק. נראה שכשהספינה רועדת מערכת הכבידה המלאכותית יוצאת מדעתה. האנטרפרייז מצליחה. הספינה הקטנה נפגעת ושולחת קריאת מצוקה. קירק מחליט להשתגר כדי להציל את ביילוק. קירק, מקוי וביילי יוצאים אל הספינה הקטנה.
בספינה הקטנה התקרות נמוכות. הם מגלים את הבובה ביילוק. מסתבר שמי שדיבר אליהם כל העת היה חייזר מתוק דמוי ילד שרק רצה לבחון אותם, ועכשיו מבקש שאחד מבני האדם יארח לו לחברה וילמד ממנו. במקום לחנוק את הילד המעצבן שגרם לנזקים לאנטרפרייז, קירק מסכים מיד. ביילי מתנדב, וקירק נפטר כך מהקצין הלא כל כך יעיל.
הסוף.

דברים חשובים לשים אליהם לב:

 • הביגוד, האווירה, הצוות – זה כבר הקו הקבוע של הסדרה.
 • ברגע שהם מגלים שהחייזר הוא דמוי ילד קטן ומתוק, הם מניחים אוטומטית שהוא טוב לב. מזכיר סצינה מעולה בגלקסי קווסט.
 • כל השעשוע של ביילוק עם האנטרפרייז לא כל כך מובן בסופו של דבר, ונשארת תחושה של משהו מיותר.
 • האלמנטים המפחידים בפרק, הקוביה הכריתית הבובה של ביילוק, כדור חג המולד – הם מצחיקים בטירוף. תוספת בדיעבד אחרי צפיה בפרק בגירסת הרימסטרד, הם בהחלט שיפרו את האפקטים בצורה שהופכת אותם לפחות מצחיקים. אבל זה עדיין מגוחך.
 • מישהו לא עשה QA כמו שצריך על האב טיפוס של האנטרפרייז.
 • קירק היה צריך להעיף את ביילי מהעמדה שלו כבר בפעם השניה שהוא פישל. תהליך החניכה של ביילי מרגיש מאוד כמו אילוץ תסריטאי ולא משהו שהיה יכול לקרות על ספינת חלל אמיתית שנמצאת במצוקה גדולה.
 • יש יותר מאשה אחת על הגשר, למרות שהשניה לא עושה כלום חוץ מללכת עם ספר.
 • התסרוקות של הנשים מתחילות להשתגע.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *